Blog

Metloš/Články /Řízená apokalypsa na FajtFestu

Řízená apokalypsa na FajtFestu

Je to už fakt dlouho, co jsme měli tu možnost naházet oblečení do báglu, sednout na vlak a jet střemhlav za festivalovými zážitky. To nám momentálně dopřál FajtFest, s jedním z nejtvrdších tuzemských lineupů, doplněný o zahraniční hvězdy.

Že se bude jednat o neskutečný bordel, dokázal už první den. Na stage naběhli třeba Meresiew s novým frontmanem a výbornou formu potvrdili také Wictims, kteří pro nás byli asi největším překvapením festivalu. První zahraniční akvizicí se stali němečtí Mental Cruelty a o pořádnou deathcore party říznutou špetkou anime kultury a humorem se postarali Within Destruction ze Slovinska. Večer sice poznamenala návštěva doktorů pod barovou stage a později příchod velké bouřky, ale i tak nešlo o žádný zádrhel, který by zastavil tohle kolo zábavy.

Hned druhý den po vysušení věcí a stanů, se party rozběhla znova, a to ještě ve větších obrátkách. Kopec navštívila česká naděje Stellaris s charismatickou Nicol v čele nebo emotivní hoši z Depression Island, z Belgie dojeli hardcoroví Moments a svůj první koncert vůbec si střihli Ghostkid se Sushim po odchodu z Eskimo Callboy. Pastvou pro uši se stali techniční Decapitated a stage uzavřel Redzed. Kdo neměl dost, pro toho byla nachystaná afterka v režii kolegů z CoreMusic, která se na svou premiéru vskutku povedla.

Do posledního dne jsme vyrazili se zbytky našich sil a po otočení pár piv na baru jsme tento kolotoč mohli roztočit znovu. Abbie Falls dokázali, že pozornost světa si opravdu zaslouží, o řízenou destrukci se postarali Distant se slovenským zpěvákem, a i Ektomorf předvedli, že ne všichni maďaři se jen válí u Balatonu. Asi největším očekáváním celého festivalu se stali ukrajinští Jinjer, paradoxně jako náhradníci za odpadnuté Bleed From Within a Hacktivist, kteří bohužel nemohli dorazit přes restrikce ve Velké Británii. Asi všichni od nevinných reakčních kanálů po znalce metalu víme, co Tánička se svými vokály dokáže a na Fajtu tomu nebylo jinak. Jinjer potvrdili důvod, proč ve světě tolik rostou a mají stále větší uznání. Nakonec poslední kosti v těle rozlámali Paleface ze Švýcarska a festival ukončili Fajtu věrní hoši z Klubovny, se svou Pouštěčkou.

I přes všechny útrapy, stresy, omezení v době pandemie a jiné věci spojené s touto dobou jde vidět, že lidi okolo FajtFestu tuhle práci opravdu milují a jejich festival se stal vášní, která nejde vymazat ze života. To potvrzují také fanoušci, kteří na kopci navozují opravdu příjemnou rodinnou atmosféru bez jediné chybičky. Místo, na kterém se vše koná, dodává tomu všemu pomyslnou třešničku, protože krása se nenachází jen na pódiu, ale taky všude kolem něj. Nádherné výhledy na krajinu nebo město, koupačka u blízkého jezírka, ale i moderní rozhledna tyčící se k nebi s decentním večerním nasvícením.

Doufáme, že příští rok se konečně dočkáme plných rozměrů festivalu a budou tak moct dorazit kapely i z USA, jako tomu mělo být s Lionheart, Chelsea Grin nebo Knocked Loose. FajtFest je zkrátka svátkem pro všechny vyznavače core hudby, na kterém se jakékoliv šrámy hledají hodně těžko a nezaslouží si tak jinak, než plný počet bodů!

5 metlošů z pěti.

Foto & recenze: Peeto

No Comments

Post a Comment