Blog

Metloš/Články /5 FESTIVALŮ, KTERÉ BYS NEMĚL MINOUT

5 FESTIVALŮ, KTERÉ BYS NEMĚL MINOUT

Kam v létě vyrazit? Kam jinam, než na fesťák! Letošní sezóna nabízí opravdu hodně na výběr, že člověk pomalu neví, kam by jel dřív. Mrkni na přehled těch nejvěhlasnějších jmen, které se letos ukážou na českých festivalech.

Rock For People 8. – 12. 6.

Přesun Rockáče na dřívější datum se vyplatil už minulý rok. Letos tomu nebude jinak a i díky tomu může kopat první festivalovou ligu. A co víc, je metalovější než kdy předtím. Důkazem toho je hned první den, kterému vévodí Slipknot, společně s Architects a I Prevail. Představí se i deathcorová senzace Lorna Shore, která za poslední roky bourá hranice nemožného a získává uznání i daleko za svá očekávání. Další perličkou mohou být stále známější Sleep Token. Tato tajemná parta s frontmanem Vesselem a svým novým albem Take Me Back To Eden vzali na sebe opravdu velkou dávku pozornosti a má určitě co nabídnout. Indický metal zase nabídnou Bloodywood, kteří se už letos ukázali na vyprodané pražské zastávce své tour po Evropě. Metalcore dále zastoupí While She Sleeps, Polaris, Stray From The Path nebo Landmvrks, dávku punku zase dovezou Anti-Flag, Billy Talent a The Menzingers. Tento čtyřdenní maraton budou zakončovat věhlasní Muse, které sami pořadatelé prezentují jako jednu z největších technických výzev za historii festivalu. Jak už to ale u Rock For People bývá zvykem, není to jenom o hudbě. Například seznam piv, které budete moct v areálu ochutnat, čítá několik desítek od velkých pivovarů až po ty nejmenší rodinné pivovárky. Takže jestli ještě pořád váháš, kde začít svoji festivalovou sezónu, v Hradci Králové se určitě nudit nebudeš.

Mighty Sounds 23. – 25. 6.

Festival, o kterém jsme u nás nikdy moc nepsali, ale opravdu hodně o něm slyšeli. Chvála se line ze všech stran a tak i my bychom letos rádi zjistili, jak to zní na letišti u Tábora. A vybírat je opravdu z čeho. Na Mighty Sounds se například představí naši oblíbenci Enter Shikari, kteří po sobě zanechají spoušť všude kam dorazí. Nebudou chybět ani punkové legendy jako Black Flag a Rancid nebo mladší The Interrupters. Do tvrdšího přezují zase Lionheart, Comeback Kid a Hatebreed. Z minulých let velmi dobře vzpomínáme také na Moscow Death Brigade, kteří dokáží svou rave show zvednout ze židle snad každého. Déle se ukážou například Booze & Glory, Wolfbrigade, Dog Eat Dog, Frank Turner & The Sleeping Souls a Ignite. Tři dny nabité různými odnožemi punku a dalších žánrů si určitě zaslouží pozornost a naše premiéra na tomto festivalu nás doufám nemine.

FajtFest 6. – 8. 7.

Kdo už na kopci u Velkého Meziříčí byl, tak nejspíš ví, že tohle místo dokáže opravdu učarovat. O to kouzelnější to dokáže být, když za několik let na něm vznikne festival s pevným bodem v corovém světě. FajtFest ani letos nezpomaluje a plní si sen v podobě vystoupení The Ghost Inside. Asi není kapely, která by napsala silnější příběh, než právě tato americká parta. Od vážné bouračky uplynulo několik let a přes těžké zotavování to vypadalo s kapelou všelijak. Emotivní návrat se selftitled deskou se ale nakonec konal a i přes ztrátu bubeníkovi nohy je kapela zpátky ve hře a představí se rovnou na kopci, kde se toto vystoupení stane velkým svátkem. Že se jedná o jeden z nejtvrdších festivalů u nás dokazuje i zbytek lineupu, který nabízí například Born of Osiris, Chelsea Grin, Rise of the Northstar, Distant nebo party s Attilou. Velkým překvapením letošního ročníku je ale venezuelský DJ Zardonic, který se věnuje mixování metalu s drum and bass. Po vzoru Redzeda se na kopci ukáže Sinizter a rapová fúze s metalem si vybere vše co bude třeba. Nezapomíná se ani na CZ/SK support, jako Stellaris, Backfist, Stercore, Skywalker, Marina nebo Mad Rabbits. Zkrátka to nejtvrdší, co naše scéna nabízí.

Brutal Assault 9. – 13. 8.

Ikonické místo jaroměřské pevnosti a pět dní našlapaných od rána do večera. Z minulého roku můžeme s jistotou říct, že celý tento festival vydrží jen opravdu ti nejtvrdší. Na Brutal Assault letos zavítají například legendární In Flames, Meshuggah, Sepultura nebo Trivium. V originální sestavě se představí třeba Biohazard a Deicide si střelí „Legion set“. Zajímavou zkušeností se pak může stát experimentální folk v podání Heilung, který u metalistů dostává velké oblibě. Témata severské středověké Evropy si zkrátka říkají o pozornost i u těch nejzarytějších milovníků metalu. Opravdová nálož nás poté čeká s Anaal Nathrakth, Napalm Death a Dying Fetus. Milovaní českým publikem a další z řad experimentátorů jsou poté Perturbator a Carpenter Brut. Kousek hardcoru pak zase dovezou Terror a Beartooth. Stále nás ale čeká oznámení dalších vystupujících a už tak velká soupiska se ještě rozšíří o pár jmen.

Summer Punk Party 18 – 20. 8.

Sympatická akce ve Volyni, která si už podle svého názvu dává za cíl hlavně punk. Kromě dobré hudby si jde užít ale také kvalitní koupačku. Nebo oboje dohromady, jelikož se festival koná rovnou na koupališti. Své role letos uzmou například Cockney Rejects, No Turning Back nebo Off With Their Heads a za české kapely pak Skywalker, The Fialky, Hopes nebo No Face No Case. Zkrátka fajn víkend, u kterého si člověk odpočine i se vyblbne. Na závěr náročného léta to nejlepší, co může někoho potkat.

No Comments

Post a Comment