Blog

Metloš/Články /Progparty s Jinjer
Jinjer

Progparty s Jinjer

Začal nám podzim, s kterým ožívá také klubová scéna. Po festivalové sezóně jsme se přesunuli do Roxy, kde na nás čekal večer plný coru a progu. Hlavním tahákem byli samozřejmě Jinjer, ukrajinská mašina s charismatickou Tatianou v čele. A bylo se na co těšit.

Už po vstupu do legendárního klubu na Dlouhé bylo vidět, že lačnost po koncert je opravdu velká. Poměrně plný parket už na první předkapelu se vidí málo kdy, ale po minulém roce v době pandemie se není čemu divit.

Večer otvírali Space of Variations. Když na stage naběhla parta energických chlápků, bylo hned jasné, že pohody si moc neužijeme. Kapela nás začala krmit poctivým metalcorem a téměř okamžitě se otevřel první pit večera. I přes krátký set okolo třiceti minut nás kapela přesvědčila, že o nich ještě uslyšíme. Závěrečné pogo s Dimem v pitu vše jen podtrhlo.

Další část programu si vzali na starost Hypno5e, progresivní metal z Francie a experimenty ve zvuku se rozhodně nešetřilo. Tvrdší části střídaly uklidňující polohy, vše dohromady v jedné nádherné skládance. Stejně tak to fungovalo v davu, kde moshování nahrazoval vstřícný poslech. Totiž pochopit celý tento komplex není zrovna jednoduché, což dělá vystoupení zas o něco jedinečnější.

Jinjer nejspíš není třeba představovat. Ukrajinská banda s ženským vokálem si za poslední roky vytvořila pevnou pozici, ze které se rozhodně nenechá sesadit. Posledním výsledkem je deska Wallflowers, která vyšla koncem srpna tohoto roku. Progresivní skvost, který jsou schopni předvést se jen tak nevidí. Jen těžko se hledá někdo, kdo má větší kontrolu nad hlasem než právě Táníčka. Nesmí se zapomínat ani na zbytek kapely, která i přes hlavní pozornost na zpěv, je schopna vytvořit opravdu originální podklad. Složité vzorce do sebe zapadají jako dílky lega. Jediné, co bychom mohli vytknout, je absence ikonické písničky Pisces.

Celým večerem se tak linula pozitivní atmosféra. Všechny kapely zvládly ukázat své umění a zapsaly se nám do paměti velmi pozitivním způsobem. Teď už jen můžeme doufat, že se nejednalo o poslední akci tohoto podzimu. Evropské tour nejrůznějších kapel se z většiny opět přesouvají na příští rok. Dost možná se tak jednalo o jeden z posledních zahraničních koncertů na delší dobu. Proto bylo třeba si tento koncert pořádně užít, což se určitě povedlo.

Pět metlošů z pěti!

No Comments

Post a Comment